Jak uniknąć kontuzji?

Kontuzje są nieodłączną częścią aktywności fizycznych, niestety nie zawsze sport to zdrowie. Sporo urazów można uniknąć, wystarczy do tego odpowiedna wiedza. Każdy z nas jest podatny na inne dolegliwości zależy to głównie od naszego organizmu, warto wzmacniać poszczególne partie
w ramach prewencji przed urazowej.

Dzięki aplikacji Rephysio jest to dość proste wystarczy wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, przykładowo jeśli mamy słabe kończyny górne i często nas one bolą, wystarczą nam ćwiczenia dotyczące tego zakresu. Oczywiście nie zastąpi to wizyty u fizjoterapeuty w przypadku poważnej kontuzji, jednak ćwiczenia zapobiegawcze sprawią, że będziemy mniej podatni na urazy.

Najbardziej popularnymi kontuzjami są stłuczenia oraz złamania, a u osób intensywnie aktywnych ruchowo są to skręcenia, zerwania więzadeł i uszkodzenia poszczególnych mięśni.

Aby unikać kontuzji warto trzymać się dziewięciu prostych zasad:

  1. Używaj aplikacji Rephysio.

Codzienne ćwiczenia na wybrane wrażliwe partie w naszym organizmie zapobiegną w przyszłości wystąpieniu poważnego urazu oraz wzmocnią Twoje mięśnie.

  1. Rozgrzewka

Zawsze przed rozpoczęciem aktywności fizycznej pamiętaj o rozgrzewce, jest to ważne, żeby nasz organizm mógł się przygotować do wysiłku.

  1. Pamiętaj o rozciąganiu

Po, a nawet przed treningiem warto porozciągać poszczególne partie mięśniowe, szczególnie te które byłby najbardziej przez nas używane
w tym czasie.

  1. Zmniejsz swoją wagę

Prawidłowe BMI naszego ciała sprawia, że nasz organizm prawidłowo funkcjonuje.  

  1. Stopniowo zwiększaj aktywność

Nigdy nie wskakuj na początek na wysokie obroty, daj swojemu ciału czas.

  1. Dobierz odpowiedni sprzęt

Zawsze dobieraj odpowiedni sprzęt i wyposażenie do ćwiczeń, zwracaj uwagę na powierzchnie na której ćwiczysz oraz zakładaj odpowiednie
do niej obuwie.

  1. Dobrze się odżywiaj

Nasz organizm potrzebuje energii i uzupełniania witamin oraz wartości odżywczych, dlatego warto zwracać uwagę na to co jemy.

  1. Wysypiaj się

Staraj się spać po 8 godzin dziennie, pamiętaj, że straconej nocy nie da się odespać w przyszłości.

  1. Zadbaj o regeneracje

Nie jesteśmy robotami, każdy z nas potrzebuje odpoczynku bez niego dość łatwo możemy nabawić się urazu.

Dzięki tym dziewięciu punktom znacząco ograniczymy ryzyko pojawienia się kontuzji. Warto zadbać o nie wszystkie, a szczególnie o to, żeby wzmacniać nasze mięśnie, ponieważ najczęściej zaniedbujemy właśnie ten aspekt i nie skupiamy się na ćwiczeniach prewencyjnych. Dlatego warto używać aplikacji Rephysio, gdzie za pomocą specjalistycznych ćwiczeń prewencyjnych unikniemy ryzyka kontuzji.  

Want more?

Recent Posts

Udar mózgu – przyczyny, objawy, leczenie

O rozciąganiu ciała